Zásady správné tvorby webových stránek

Při návrhu webových stránek je vhodné si uvědomovat určité zásady, jejichž dodržování může napomoci při dosahování cíle, s nímž stránky vytváříme. Zejména je třeba předem uvážit, jaké jsou tyto cíle a komu jsou stránky určeny. Dále je vhodné se zamyslet nad technickými problémy, které mohou mít vliv na rychlost a kvalitu zobrazení stránek v prohlížeči.

Jaký bude účel návštěvy vašich stránek?


Kdo jsou lidé čtoucí vaše stránky?


Závislost stránek na prohlížeči

Uživatelé Internetu používají k prohlížení různé typy a verze prohlížečů, které se od sebe liší svými možnostmi a které mohou běžet na různých platformách (Windows, Unix, Maxintosh). Občas se používají dokonce i prohlížeče, které pracují pouze v textovém režimu - tato skupina je však v našich krajích zanedbatelná (asi 1% uživatelů) a v případě, že bychom ji chtěli podpořit, postačí na hlavních stránkách umístit odkaz na textovou verzi dokumentů.

Vzhledem k tomu, že zastoupení uživatelů dvou nejvýznamnějších prohlížečů - Internet Exploreru a Netscape Navigatoru - je u nás přibližně stejné, nemá smysl stránky "optimalizovat" pro některý z nich a je lepší se držet standardu HTML definovaného organizací W3C (v současné době je to standard HTML 4.0). Pokud chceme využít některých speciálních vlastností některého z prohlížečů, je možné vytvořit různé verze stránek; prostředky skriptovacích jazyků můžeme zjistit, který prohlížeč (a jeho verzi) uživatel provozuje a podle toho automaticky vybrat správnou variantu.

Pokud jde o podporu různých verzí prohlížečů, nemá zřejmě smysl vytvářet specializované verze stránek pro starší prohlížeče, zejména se zde jedná o použití rámců (frames), které jsou podporovány až od verze 3.0 obou prohlížečů. Každý uživatel má totiž možnost si zdarma aktualizovat svůj prohlížeč na poslední dostupnou verzi.


Rychlost připojení a průchodnost linek

Vytváření atraktivních stránek s bohatou grafikou, animacemi a zvukovými efekty neustále naráží na omezení způsobené rychlostí přenosu dat po Internetu. Uživatel s pomalým připojením často nebude ochoten čekat několik minut na načtení obsahu stránky a stránku opustí dříve, než by ho mohl její obsah nějak zaujmout. Toto platí zejména pro titulní stránky, které mají největší vliv na získání nebo naopak ztrátě zájmu náhodného návštěvníka.

Stránky, k nimž budou přistupovat uživatelé pouze v rámci rychlé lokální sítě (intranetu), mohou být náročnější na objem dat. Ostatní stránky by však měly být optimalizovány vzhledem k rychlosti načítání, a to zejména vhodnou kompresí obrázků a možností zobrazit smysluplný obsah i při vypnutí zobrazení obrázků v prohlížeči.


Obsah Předchozí Další