Úvod do programování - Cvičení č. 6


Autor: Miroslav Beneš
Organizace: Katedra informatiky FEI VŠB-TU Ostrava
Popis: Cílem tohoto cvičení je seznámení se základními metodami tříd Character, String a StringBuffer a použitím těchto tříd v aplikacích pracujících s textem.

Úkoly

  1. Ukázka základních metod. Prostudujte řešený příklad č. 1, ve kterém jsou předvedeny některé metody tříd Character, String a StringBuffer. Tyto ukázky jsou jednotně zobrazeny pomocí statických metod prikladString, prikladChar a prikladInt - povšimněte si toho, jak se zde pracuje s uvozovkami a apostrofy uvnitř řetězců.
  2. Úpravy ukázkových funkcí. V souboru příkladu č. 1 najděte výskyty řetězce TODO, které jsou následované popisem určité úpravy předloženého řešení. Cílem těchto úprav je obvykle ošetření situací, s nimiž ukázkové řešení nepočítá a které je vhodné vyřešit. Pokuste se navrhnout a realizovat vhodné řešení.
  3. Vlastní implementace řetězců. Vytvořte třídu reprezentující řetězce jako pole znaků s pevnou maximální délkou. Pro takto definované řetězce realizujte základní metody tříd String a StringBuffer definované na přednášce (length(), charAt(), setCharAt(), append(), indexOf() a další). Pro přesný popis chování těchto metod nahlédněte do standardní dokumentace.

    Pro reprezentaci řetězce vytvoříte v konstruktoru pole znaků, jehož délka bude po celou dobu konstantní. Tato délka bude zadaná jako parametr konstruktoru. Kromě samotného pole znaků bude mít řetězec ještě proměnnou, která bude obsahovat skutečnou délku řetězce (počet použitých prvků pole). V případě, že provedením některé operace (např. append) se překročí délka pole, výsledný řetězec zkraťte.