3.1.5. Základní abstraktní datové typy

Abstraktní datové typy můžeme použít pro nejrůznější účely a jejich struktura se bude lišit podle konkrétní aplikace. Ovšem při vytváření programů se s některými abstrakcemi setkáváme relativně často - například s různými kolekcemi hodnot, grafovými strukturami nebo vyhledávacími tabulkami. V následujících částech této kapitoly se budeme těmito často se vyskytujícími abstrakcemi zabývat podrobněji. Ukážeme si, jakým způsobem je můžeme implementovat, případně jak můžeme využít nabízené standardní knihovny, které jejich podporu již často obsahují.

K základním abstraktním datovým typům můžeme zařadit následující konstrukce (v závorkách jsou uvedeny i obvykle používané anglické termíny):

Na většinu z nich si možná pamatujete ze základů algoritmizace, případně z vlastní praxe. Abychom mohli tyto abstrakce v programech vhodně využít, musíme dobře znát jejich typické operace a vlastnosti. Vzhledem k tomu, že jde o velmi často se opakující konstrukce, zavádí mnoho programovacích jazyků tyto typy buď přímo mezi své základní typy, nebo nabízejí jejich implementaci jako součást standardně dostupných knihoven. Tím se zamezuje nutnosti tyto typy vytvářet a ladit stále znovu a zvyšuje se srozumitelnost a přenositelnost aplikací, které tyto typy využívají..