předcházející následující

Post Office Protocol verze 3 - POP3


Kapitola 7. Příklady

Časová náročnost kapitoly: 10 minut

Příklad komunikace klienta s pop3 serverem

 Poznámka:
    Výše uvedená interaktivní animace simuluje postup, kterým většina emailových klientu načítá zprávy z POP serverů. V poli klient se vypisují příkazy, které se odesílají z klientské aplikace na server, v poli server se zobrazují vzorové odpovědi serveru. Tlačítka LOGIN, STAT, LIST, RETR, DELE po stisku simulují provedení stejnojmenného příkazu protokolu POP3.

 Příklad:
    pokud nemáte k dispozici žádný emailový klient můžete si nahlédnout do své emailové schránky prostřednictvím klienta služby Telnet.
    Postup je následující. Spusťte telnet a připojte se na váš POP3 server na portu 110. Typicky je to v operačním systému UNIX nebo MS Windows zadáním příkazu telnet v příkazové řádce a odesláním. Pokud se spustí program v režimu příkazové řádky zadejte příkaz OPEN server 110, kde server je adresa vašeho POP3 serveru reprezentovaná buď IP adresou, nebo adresou zapsanou v DNS. Například pop3.seznam.cz
    Pokud se spustil grafický program vyberte volbu připojit (connect), vzdálený systém (remote system). Do políčka hostitel vepište adresu pop3 serveru, port změňte na 110, stiskněte tlačítko Připojit(Connect).
    Nyní příjde uvítací pozdrav serveru. Pokud obsahuje časovou známku popsanou v kapitole APOP můžete použít šifrovaného přihlášení. Každý řádek, který obsahuje příkaz, případně parametry zakončete stiskem klávesy ENTER. Nyní už můžete pomocí dříve popsaných příkazů prohlédnout obsah vaší schránky.

    Přesná posloupnost dotazů a odpovědí kterými emailoví klienti nahrávají nové poštovní zprávy a následně je vymažou ze serveru je zde v textovém formátu.

    POP3 klient dodávaný s internetovým prohlížečem mozilla není s níže implementovaným POP3 serverem použitelný, jelikož využívá nepovinných funkcí protokolu POP3.




předcházející následující