předcházející následující

Aplikační protokoly Internetu


Kapitola 3. Formát zpráv elektronické pošty


Časová náročnost kapitoly: 15 minut

Se vznikem emailových protokolů vznikl i požadavek jednotného standartu pro výměnu emailových zpráv mezi klienty a servery. Dokument RFC 822 [2] definuje formát zpráv elektronické pošty neboli formát dat, která mohou být přenášena nebo dopravována protokoly pro výměnu emailových zpráv (v tomto textu budeme popisovat přenos zpráv pomocí protokolů POP3, SMTP a IMAP). Podle definice se emailová zpráva skládá z obálky a vlastní zprávy.



    

download
vysoká kvalita       nízká kvalita

Obálka obsahuje informace důležité pro doručení zprávy. Tyto informace jsou uloženy na určitém řádku textu, který začíná klíčovým slovem, pokračuje odpovídající hodnotou a končí sekvencí znaků <CRLF> (ASCII kódy znaků jsou 13 a 10, jde o znaky pro posun vozíku na začátek řádku a skok na řádek další). Obálka obsahuje nejméně adresu odesílatele a adresáta zprávy.

Vlastní obsah emailové zprávy se dělí do dvou částí, na hlavičku a tělo zprávy. V hlavičce jsou informace generované při odesílání zprávy emailovým klientem a aktualizované každým emailovým serverem, přes který email prochází. Hlavička obsahuje identifikátor zprávy ID, datové a časové razítko, označující okamžik zpracování zprávy emailovým serverem. Tělo emailu obsahuje vlastní text zprávy, který odesílatel sestavil. Hlavička se od těla zprávy odděluje prázdným řádkem. Tento řádek obsahuje pouze znaky <CRLF>.

Nyní již může přijít návod, jak vytvořit jednoduchou emailovou zprávu. V textovém editoru vytvořte nový dokument, je důležité, aby nepoužíval žádné formátování, pouze čistý textový dokument. Nejdříve je nutno vytvořit hlavičku emailové zprávy. Zde stojí za povšimnutí tři klíčová slova. From:, To:, Subject:, pokud budeme přenášet čistý text bez speciálních znaků národních sad, s těmito klíčovými slovy vystačíme. Jak již bylo napsáno, každé klíčové slovo je na samostatném řádku, následováno svou hodnotou a znaky konce řádku <CRLF>. Za klíčové slovo From: se vyplní řetězec identifikující odesílatele, následuje znak mezery a za něj, mezi znaky <> (může se použít také znaků uvozovek)se v tomto případě vypisuje emailová adresa. Pokud nevyplňujeme žádný identifikátor, vypisuje se emailová adresa přímo do uvozovek. Na dalším řádku následuje klíčové slovo To:, za které doplníme adresáta podle stejných pravidel, jako se vyplňoval odesílatel. Tímto jsou splněny nutné podmínky pro platnost hlavičky zprávy. Přidáme ještě pro lepší orientaci adresáta předmět zprávy. Uvozuje jej klíčové slovo Subject:, za něj dopíšeme informaci, kterou uznáme za vhodnou. Jde o předmět zprávy, měl by se proto vztahovat k obsahu zprávy. Nyní oddělíme hlavičku od obsahu zprávy prázdným řádkem a můžeme začít psát vlastní tělo zprávy. Žádná další omezení pro vytváření zprávy se již nekladou. Mnoho implementací formátu zpráv podle RFC 822 [2] na Internetu tiše předpokládá, že žádný řádek zprávy nebude delší než 1000 znaků a celková velikost zprávy nepřesáhne 64kB.

Příklad:
From: "Miroslav Kotasek" <miroslav.kotasek@sin-graphic.cz>
To: "karel@volny.cz"
Subject: test

ahoj
Tady je konec zprávy

Příklad: Pokuste se vytvořit podle předcházejícího návodu jednoduchou emailovou zprávu a jejím otevřením v emailovém klientu ověřit, zda je v pořádku.

Poznámka: Měl by vám vzniknout soubor podobný tomuto.


Příklad: Takto vytvořenému souboru, přiřaďte příponu elm a pokuste se ho otevřít v některém emailovém klientu. Popište, co se stalo. Proč je tomu právě tak.