Kapitola 9. Základní informace

9.1. Filozofie a princip DocBooku
9.2. Instalace a zprovoznění
9.2.1. Potřebné nástroje
9.2.2. Připravený instalační balík
9.2.3. Vlastní instalace
9.3. Generování výstupních formátů
9.4. Editory vhodné pro práci s DocBookem
9.4.1. XMLMind XML Editor
9.4.2. Další editory
9.5. Úlohy a cvičení
ikona
Časová náročnost: 1 hodina
ikona
Studijní cíl:

Zde se seznámíme s tím co to vlastně DocBook je a s jeho filozofií. Dále si ukážeme jaké nástroje budeme vlastně pro práci s DocBookem potřebovat a jak je zprovoznit. Nakonec se seznámíme s editorem XMLMind a ukážeme si některé další editory.

ikona
Definice 4:

DocBook je formát založený na XML, určený především pro tvorbu dokumentace k sotware

Formát DocBook je založený na SGML, respektive XML a je jeho aplikací. Nese tedy všechny typické vlastnosti tohoto značkovacího metajazyka. Za jeho vznikem v roce 1991 stálo několik softwarových společností a jeho primárním cílem byla tvorba elektronické dokumentace k software. V roce 1999 převzalo správu DocBooku sdružení OASIS, které jej nadále aktivně vyvíjí.

Ačkoliv byl DocBook původně navržen pro tvorbu dokumentace a opravdu v této oblasti vyniká, je jej možno s úspěchem použít pro tvorbu libovolných elektronických publikací - knih, článků, slajdů ale i webových stránek.

DocBook ve své podstatě opravdu není nic jiného než DTD, které definuje elementy a jejich atributy, jež používáme při psaní dokumentu. Nesmíme si pod tímto pojmem představovat nějaký konkrétní program nebo editor. Psát v DocBooku neznamená nic jiného než tvořit XML dokument s využitím DocBook DTD. Je to systém otevřený a je k dispozici zdarma.

DocBook obsahuje elementy, které umožňují členit dokument do kapitol, podkapitol odstavců atd. Dále v něm nalezneme elementy, kterými označujeme názvy programů, výpisy zdrojových kódů, parametry příkazové řádky apod. Obsahuje samozřejmě i elementy pro vkládání obrázků a tabulek a další možnosti. Nezanedbatelná je možnost automatického generování obsahu a rejstříků, seznamů obrázků a tabulek apod.

DocBook se hodí především pro publikace, které

Aktuální verzí DocBooku je 4.4. Je nutno upozornit, že příští majoritní verze mohou přinášet zpětné nekompatibility v DTD. Tyto nekompatibility jsou známy dopředu a jsou uvedeny u příslušných značek v dokumentaci případně v návrzích specifikací na webu DocBooku. V současné době jsou známy změny pro verze 5.0 i 6.0. Změny v rámci minoritního čísla jsou vždy zpětně kompatibilní s majoritní verzí.

V současné době DocBook obsahuje více než 400 elementů, které je možno pro tvorbu dokumentu použít. Není nutno se však tohoto vysokého čísla bát, rozhodně je nemusíme umět všechny nazpaměť. V tomto textu se seznámíme s nejvíce používanými a nejdůležitějšími elementy, ostatní je možno vyhledat v dokumentaci.

DocBook je aplikací SGML i XML. Vzhledem ke složitosti SGML a trendu, jež v současné době směřuje ke XML, ponecháme SGML větev zcela stranou a budeme se věnovat výhradně použitím DocBooku v XML (které je podmnožinou SGML).

Samostatnou odnož DocBooku tvoří projekt Simplified DocBook jež definuje menší počet elementů a entit s orientací na ty nejčastěji potřebné.

O rozvoj DocBooku se starají především pánové Norman Walsh (který je také mimo jiné autorem XSL stylů), Bob Stayton a Jiří Kosek.