4.5. Kapitoly a logické členění textu

LaTeX podporuje jednoduché vkládání číslovaných i nečíslovaných titulků pro oddělení logických oddílů textu. Obecně mají příkazy tuto syntaxi:

ikona
\titulek[text v obsahu a záhlaví]{text nadpisu}
\titulek*{text nadpisu}

První možnost bez hvězdičky produkuje číslované titulky (číslo je přiřazováno automaticky překladačem - jak lze ovlivnit se dozvíme v kapitole o čítačích), verze s hvězdičkou pak titulky nečíslované. Zanořené sekce obsahují první číslo ze sekce rodičovské, další se generuje podle jejich pořadí v této rodičovské sekci. Pro každý titulek můžeme předefinovat text, který bude obsažen v obsahu a záhlaví stránky tak, že uvedeme jiný text do hranatých závorek jako parametr příkazu. Místo symbolu \titulek vkládáme tyto příkazy:

Samostatně můžeme jednotlivé atributy písma nastavovat příkazy:

\chapter{}

kapitola

\part{}

část knihy

\section{}

sekce

\subsection{}

podsekce

\subsubsection{}

podsekce nejnižší úrovně

\paragraph{}

titulek odstavce

\subparagraph{}

titulek pododstavce

Nutno si uvědomit, že některé příkazy nemusí být dostupné pro zvolenou třídu dokumentu, například třída article neobsahuje příkazy \chapter{} a \part{}, které jsou typické pro sazbu knih.

Všimněte si také, že LaTeX definuje pouze tři úrovně zanoření podsekcí. Větší zanoření (tzn. číslování větší než 3.2.1) již vede k zhoršené přehlednosti dokumentu a je vhodné se mu vyvarovat.

Snadno lze také generovat jednoduchou titulní stranu dokumentu a to příkazem \maketitle, kterému však musí předcházet definice příkazů \title{} s názvem dokumentu a \author{} se jménem autora.

Příkazem \date{}lze předefinovat datum vytvoření dokumentu, které se jinak vkládá do titulní stránky automaticky }jako bychom vložili \date{\today}).

ikona
Příklad 4.8: Vygenerování jednoduché titulní stránky
\title{Elektronické publikování}
\author{Martin Ptáček}
\date{12. února 2005}
\maketitle
\newpage

Pokud chceme vysázet složitější titulní stránku, musíme si příslušné formátování provést sami. Použijeme k tomu prostředí titlepage, do kterého příkazy pro generování titulní stránky umístíme. Toto prostředí nám zaručí že první stránka nebude mít číslo, následující bude mít číslo 1.

ikona
Příklad 4.9: Uživatelem formátovaná titulní stránka
\begin{titlepage}
 \begin{center}
  \LARGE{\textbf{Elektronické publikování}} \\
  \bigskip
  \Large{Martin Ptáček} \\
  \bigskip
  \today
 \end{center}
\end{titlepage}
ikona
Důležité:

Při psaní rozsáhlejších projektů je dobré rozdělit vstupní soubor na několik samostatných souborů, např. podle kapitol. Umístění každé kapitoly do samostatného souboru přináší především snazší orientaci při úpravách souboru a také jistou formu ochrany. V případě, že se nám podaří soubor nějak poškodit, máme velkou šanci že nepřijdeme o celý dokument, ale jen o jednu kapitolu. V těle hlavního dokumentu pak použijeme příkaz \include{soubor} v místě, kam chceme vložit obsah jiného zdrojového souboru. Pokud vkládáme LaTeXový zdrojový soubor, nepíšeme příponu.

Po provedení příkazu \include se začne vkládaný text sázet na nové stránce. Příkazem \input{soubor} můžeme tuto vlastnost obejít.