předcházející následující

Aplikační protokoly Internetu


Kapitola 5. Použití klienta služby telnet

Obsah

5.1. Práce v Linuxu
5.2. Práce ve win32

Časová náročnost kapitoly: 20 minut

    Ve výukových materiálech navazujících na kapitolu Společné vlastnosti bude řada příkladů předpokládajících znalost práce s klientem Telnet. Obecně je to mocná utilita umožňující pod různými operačními systémy práci s protokolem TCP, a nejen s portem, na kterém pracuje služba Telnet. Služeb klienta služby Telnet budeme využívat hlavně ve chvílích, kdy bude možnost nahradit klientskou stranu protokolu. Např. u protokolu HTTP budeme klientem služby Telnet nahrazovat webové browsery. Obecně ji využijeme tam, kde budeme chtít sledovat a zapisovat textová data do TCP spojení

5.1. Práce v Linuxu


    V operačních systémech Linux je utilita Telnet běžně dostupná. Práce s ní není náročná a oproti verzi pro win32 má i mnohem širší možnosti nastavení.

     Obecná syntaxe použití příkazu je telnet[host:[port]] kde host je IP adresa nebo DNS jméno počítače, ke kterému se chceme připojit, a port je číslo portu služby, se kterou chceme pracovat. Pokud není zadáno číslo portu, použije se standardního portu služby telnet, tj. 23.

5.2. Práce ve win32


    Práce s utilitou Telnet se zásadně liší mezi operačními systémy firmy Microsoft řady Home edition a Profesional či Server edition. Zástupci řady Home edition, Windows 95, Windows 98, Windows ME obsahují utilitu Telnet s grafickým rozhraním.

    Práce s grafickým rozhraním je intuitivní. Po vybrání volby Připojit, nebo u anglických verzí Connect vyplníme ve formuláři položky hostname, typ portu a terminálu. V položce hostname vyplníme IP adresu nebo DNS jméno počítače počítače, ke kterému se chceme připojit. Dále vyplníme číslo portu služby, se kterou chceme pracovat. Stiskem tlačítka Připojit zahájíme komunikaci. Znaky odesílané z klienta i odpovědi serveru se zobrazují ve formulářovém okně.

    Zástupci řady Profesional edition a Server Edition mají ovládání obdobné ovládání jako v systému Linux. Základem je ovládání klienta služby Telnet pomocí příkazové řádky. Obecná syntaxe použití je telnet[host:[port]] kde host je IP adresa nebo DNS jméno počítače počítače, ke kterému se chceme připojit a port je číslo portu služby, se kterou chceme pracovat. Pokud není zadáno číslo portu, použije se standardního portu služby telnet, tj. 23.