3.3. Editory vhodné pro práci s LaTeXem

Způsobů jak vytvořit vytvořit zdrojový soubor pro dokumentu v LaTeXu je nespočet, můžeme k tomu použít i obyčejný Poznámkový blok, avšak existuje celá řada editorů, speciálně určených pro práci s TeXem. Využívání jejich možností rozhodně usnadňuje práci a vede k jejímu zefektivnění.

V této kapitole si některé z nich stručně představíme.

TeXnicCenter

TeXnicCenter je velice komplexní editor, který by měl uspokojit i náročného uživatele. Svou podobou a funkcemi je hodně podobný vývojovému prostředí Microsoft Visual .NET.

Typický vzhled editoru TeXnicCenter

Obrázek 3.2. Typický vzhled editoru TeXnicCenter

Podporována je pokročilá práce s projekty, editor zvýrazňuje syntaxi a umožňuje v textu definovat záložky. Rozsáhlé menu obsahuje všechny důležité příkazy LaTeXu od tabulek až po symboly matematického prostředí. Je podporována kontrola pravopisu, český slovník je třeba stáhnout pomocí odkazu v nastavení programu. Program nabízí široké konfigurační možnosti.

Návod, jak nastavit profil pro překlad českého dokumentu je možno získat ze stránek Mgr. Jiřího Dvorského, Ph.D. (http://www.cs.vsb.cz/dvorsky/Download/LaTeX/PDFCSLatex.pdf).

TeXnicCenter je k dispozici pod licencí GPL a je možno jej získat z adresy http://www.toolscenter.org/.

Winshell

Tento editor je určen pro platformu MS Windows a je k dispozici zdarma. Jde o jednodušší, avšak dostatečně výkonný editor.

Editor WinShell

Obrázek 3.3. Editor WinShell

Program umí pracovat s více soubory najednou a podporuje práci s celými projekty. Podporuje zvýrazňování syntaxe, které je konfigurovatelné. Pro práci s matematickým prostředím je k dispozici několik tlačítkových lišt s nejdůležitějšími symboly. Podpora kontroly českého pravopisu je zabezpečena pomocí standardního programu ispell. Lze definovat uživatelská makra a zajímavostí je integrovaný nástroj pro zjednodušení tvorby tabulek, zvaný Table wizard.

Program je k dispozici zdarma na adrese http://www.winshell.de.

WinEdt

Tak jako oba předchozí, je i tento editor určen pro platformu Windows. Jedná se o velice propracovaný editor, bohužel je shareware a to ho předurčuje spíše uživatelům, kteří to s LaTeXem myslí opravdu vážně.

Typický vzhled editoru WinEdt

Obrázek 3.4. Typický vzhled editoru WinEdt

Opět v něm najdeme práci s projekty, tlačítkové lišty pro vkládání speciálních symbolů a další očekávané funkce. Samozřejmostí je podpora maker, záložek a usnadnění vkládání složitějších konstrukcí (tabulky, prostředí...). Program zvládá kontrolu českého pravopisu (balík s češtinou lze získat z webu autora).

Program je k dispozici na adrese http://www.winedt.com.

Další editory

Mezi další použitelné editory pro sazbu v LaTeXu můžeme zařadit např.

Nejsou to již editory specializované na LaTeX, avšak podporují jej alespoň zvýrazňováním syntaxe a nabídkou příkazů.

ikona
Shrnutí:

LaTeX je vysoce kvalitní typografický systém pro tvorbu libovolných dokumentů. Ve své podstatě funguje jako překladač, který transformuje běžné .txt dokumenty (obsahující formátovací příkazy) do formátů PostScript či PDF. Pro práci s programem nám postačí libovolný editor a LaTeXová distribuce.