3.2. Překlad a generování výstupního formátu

Výstupními formáty LaTeXu jsou především PS a PDF. Jako mezistupeň je ještě využíván formát DVI (Device Independent), jež má podobné vlastnosti jako oba předchozí, avšak nehodí se k přímé distribuci. Soubor DVI lze prohlížet pomocí prohlížeče WinDVI nebo XDVI z balíku TeXLive.

LaTeX funguje jako překladač. Vstupem do programu je obyčejný textový soubor, obsahující značky pro formátování dokumentu. Výstupem je pak formát DVI nebo PDF a řada pomocných souborů. Z vytvořených pomocných souborů nás bude zpravidla zajímat pouze soubor .log, obsahující průběh překladu a případná chybová hlášení.

Systém se ovládá z příkazové řádky. Existuje mnoho editorů a nástrojů, které práci s LaTeXem usnadňují. Některým z nich se budeme věnovat později.

Postup zpracování dokumentů LaTeXem

Obrázek 3.1. Postup zpracování dokumentů LaTeXem

ikona
Poznámka:

V dnešní době je rozhodně preferovanější formát PDF, ať kvůli jeho možnostem, tak kvůli dostupnosti jeho prohlížeče téměř na každém počítači. Proto vám doporučujeme se jej držet a my budeme problematiku sazby v LaTeXu charakterizovat zejména ve vztahu k tomuto formátu.

Postup generování výstupního formátu PS:

> cslatex dokument.tex
> dvips dokument.dvi

Nejprve je vygenerován formát DVI, který lze následně zkonvertovat do PS příkazem dvips.

Postup generování výstupního formátu PDF:

> pdfcslatex dokument.tex

PDF soubory se generují samostatným překladačem pdfTeX (resp. jeho českou variantou pdfcslatex), který je součástí distribuce.

Pokud dokument obsahuje křížové odkazy, obsah nebo rejstřík, je třeba překlad spustit dvakrát až třikrát za sebou, neboť v prvním průchodu se vygeneruje tabulka s odkazy (TOC) a tyto se pak při dalších průchodech dosadí na správná místa.