Kapitola 3. Základní informace

3.1. Instalace systému
3.2. Překlad a generování výstupního formátu
3.3. Editory vhodné pro práci s LaTeXem
3.4. Úlohy a cvičení
ikona
Časová náročnost: 30 minut
ikona
Studijní cíl:

V této kapitole se seznámíme se základními informacemi o systému LaTeX. Naučíme se překládat dokumenty a ukážeme si některé zajímavé editory určené pro práci s tímto typografickým systémem.

ikona
Definice 3:

LaTeX je volně šiřitelný systém pro počítačovou sazbu, vycházející z typografického systému TeX.

TeX vytvořil koncem sedmdesátých let minulého století Donald E. Knuth ze Standfordské univerzity. Účelem jeho vzniku bylo usnadnění tvorby elektronických dokumentů, zejména matematicky zaměřených. Představený systém měl obrovský úspěch a díky svojí flexibilitě, promyšlenému návrhu, síle a snadnosti použití se stal velice oblíbeným ve vědecké a akademické komunitě. TeX produkuje typograficky velice kvalitní dokumenty a je dostupný zdarma pro většinu počítačových platforem.

Z našeho pohledu může být samotný TeX považován za velmi komplexní systém, který obsahuje mocný mechanismus pro rozšiřování svých vlastních schopností. Bohužel práce s ním vyžaduje hlubší znalosti typografie a přece jenom je trošku těžkopádná.

Počátkem let osmdesátých přišel Leslie Lamport s vlastní nadstavbou nad TeXem, nazvanou jednoduše LaTeX. Tento systém používá původní jádro TeXu, avšak přidal vrstvu abstrakce, díky které se uživatelé mohou zaměřit spíše na samotnou strukturu dokumentu, nikoliv na formátovací detaily. Většina příkazů v tomto systému nabízí uživateli co chce sázet, nikoliv jakým způsobem to chce sázet. Běžný uživatel se již nemusí starat o typografický vzhled dokumentů. (i když to samozřejmě neznamená, že LaTeX je všemohoucí a uživatel může na typografické zásady naprosto zapomenout!). LaTeX přináší možnosti generování rejstříků, bibliografických citací, obsahu a křížových odkazů, které v TeXu chyběly.

LaTeX lze velice efektivně využít k tvorbě jakýchkoliv dokumentů, od matematických publikací až po sazbu běžných knih. V neposlední řadě je také vhodným prostředkem pro tvorbu prezentací.

LaTeX je velmi vhodné prostředí pro tvorbu elektronických dokumentů, neboť

Aktuální verzí je nyní LaTeX 2e, vycházející ze starší verze LaTeX 2.09. Doporučujeme se této aktuální verze také držet. Připravuje se i verze LaTeX3, ovšem tato verze není stále dokončena.