3.1. Instalace systému

Distribucí existuje rovněž celá řada, např. proTeXt, MiKTeX, teTeX aj. Jednou z nejlepších distribucí je TeXLive, která funguje pod platformami Linux i Windows a obsahuje všechny nezbytné balíky včetně podpory českého prostředí. Náš kurz bude proto orientován na tuto distribuci.

Tuto distribuci jej možno získat z internetové adresy http://www.texlive.org.

Nejnovější verze TeXLive 2004 již bohužel neobsahuje instalační program pro systém Windows, proto pro tuto platformu doporučujeme zatím použít starší TeXLive 2003. Instalace na systém Windows je možná i bez instalátoru, vyžaduje však již pokročilejší přístup. Zájemci mohou prostudovat stránku http://www.tug.org/texlive/windows.html, kde naleznou podrobný návod. V současné době je na tomto místě k dispozici betaverze instalátoru a zdá se, že do budoucnosti bude problém s instalací vyřešen.

Samotná instalace je dobře zpracovaná a nejde o nic náročného. Na platformě Windows je nejlepší nainstalovat plnou instalaci (Generic full) a místo na disku ušetřit odstraněním podpory pro „exotické“ jazyky. Ostatní instalace (Generic recommended) nezahrnují plnou podporu češtiny. Při zvolení jiného typu instalace je tedy třeba zkontrolovat, zda se nainstalují všechny balíky potřebné pro zprovoznění českého prostředí.

Postup pro instalaci na systém Windows podrobně na svých stránkách popisuje Mgr. Jiří Dvorský, Ph.D. (http://www.cs.vsb.cz/dvorsky/Latex.html).

Pokud je nemáte, doporučujeme nainstalovat ještě programy Ghostscript a GSview, které slouží pro práci s formátem PostScript i PDF. Oba programy lze zdarma získat z adresy http://www.ghostscript.com

GSView dokáže kromě zobrazování PS a PDF formátů také provádět jejich vzájemné konverze.

Pro další práci s PDF existuje také užitečný open-source nástroj pdftk, který dokáže PDF dokumenty rozdělovat, spojovat, šifrovat apod.

V operačním systému Windows lze ještě využít zajímavý open-source nástroj PDFCreator, který s LaTeXem zdánlivě nesouvisí, neboť dokáže generovat PDF z libovolné aplikace (pracuje jako virtuální tiskárna). Ke své činnosti však využívá zmíněný Ghostscript a při práci v LaTeXu můžeme PDFCreator využít třeba pro snadné umístění dvou, čtyř nebo více stránek na stránku jednu. To se hodí pro úsporu papíru při tisku dlouhých dokumentů.

ikona
Poznámka:

Všechny rozšiřující balíky, utility a dokumenty pro LaTeX lze získat z archivu CTAN http://www.cstug.cz/ctan/index.html. Užitečným zdrojem informací jsou stránky Československého sdružení uživatelů TeX, dostupné na http://www.cstug.cz.