4.3. Základní formátování

Zarovnání a rozmístění textu určuje sám LaTeX. Sazba textu je standardně provedena tak, že odstavec je zarovnán na levý i pravý okraj. Toho je docíleno úpravou šířky mezer.

Odstavce se ve zdrojovém textu oddělují prázdným řádkem, případně příkazem \par. První odstavec v textu není odsazen od okraje, další již jsou odsazeny automaticky. Pokud chceme automatické odsazení odstavce potlačit, napíšeme před něj příkaz \noindent.

Zalomení řádku bez začátku nového odstavce lze vynutit příkazem \\ či \\newline. Příkaz \\* zakáže před novým řádkem zlom stránky.

Stránkový zlom můžeme kdykoliv vynutit příkazem \newpage.

Typograficky správné české uvozovky píšeme pomocí příkazu \uv{text} (při použití balíku czech.sty). Samostatné české počáteční uvozovky napíšeme příkazem \clqq a koncové \crqq.

Větší vodorovné mezery lze vytvořit příkazem \hspace{velikost}. Svislé mezery pak příkazem \vspace{velikost}, případně příkazy \smallskip, \medskip nebo \bigskip.

Při formátování můžeme využít prvek \fill, jenž má pružnou nekonečnou délku. Vždy se roztáhne na takovou velikost, jakou dovoluje okolí. Příkazem \hspace{\fill} (nebo lépe zkráceně \hfill) vytvoříme pružnou horizontální mezeru. Podobně máme k dispozici \vspace{\fill}, neboli \vfill.

ikona
Začátek \hfill a~konec

Obdobně ještě můžeme využít příkazů \dotfill respektive \hrulefill pro tečkovanou respektive plnou vodorovnou čáru.

Dělení slov

Dělení slov je rovněž prováděno automaticky. Když dojde k chybnému dělení slova, můžeme u konkrétního slova nařídit dělení pomocí konstrukce \-.

ikona

Slovo uni\-ver\-zita bude pak rozděleno buď jako uni-verzita, univer-zita, ale nikdy jinak.

Dělení slov můžeme definovat na začátku textové části (tj. za \begin{document}) příkazem \hyphenation{seznam}, do kterého uvedeme seznam slov, oddělených mezerami. Požadované rozdělení slov naznačíme pomlčkami. Tím definujeme dělení pro všechny výskyty uvedeného slova v textu. Dělení slova lze i úplně zakázat tak, že uvedeme do seznamu slovo celé, bez pomlček.

ikona
\hyphenation{uni-ver-zita orga-ni-zace Linux)

U některých konstrukcí potřebujeme, aby k dělení vůbec nedocházelo, např. u telefonních čísel. Stačí takovou konstrukci uzavřít do příkazu \mbox{text} a LaTeX zajistí, že jeho argumenty budou považovány za jedno nedělitelné slovo.

ikona
Moje telefonní číslo je \mbox{777 777 777}.

Další formátování

Nezalomitelnou mezeru vysázíme znakem ~ (tilda). Pro automatické vložení nezalomitelných mezer před všechny předložky a spojky je vhodné použít program vlna.exe, který toto nahrazení provede za nás. Tento program je součástí distribuce TeXLive, případně jej lze získat z archivu CTANu. Občas se používá ještě zúžená mezera, kterou lze vysázet jako \,. Zúžená mezera je vhodná třeba pro tisk čísel, např. 20\,000.

ikona
Důležité:

Zvýšenou pozornost je nutno věnovat typograficky správnému psaní spojovníku, pomlčky a znaménka minus.

Spojovník (-) se používá u složených výrazů, např. bude-li, anglicko-český. Sázíme jej bez mezer.

Pomlčka (–) se používá buď ve významu oddělovače větných celků (se zúženou mezerou po obou stranách), nebo ve významu znázornění intervalu (obvykle bez mezer). Do zdrojového kódu se zapisuje jako -- nebo \textendash. Zejména v americké typografii se lze se setkat i se čtverčíkovou pomlčkou (—), kterou zapisujeme jako --- případně \textemdash.

Minus se sází pomocí prostředí pro tisk matematických výrazů $-$.

Tabulka 4.1. Použití oddělovacích znamének

spojovníkbude-libude-li
interval9--12 hodin9–12 hodin
oddělovačslyšet -- vidětslyšet – vidět
minus$-1$, $x-y$-1, x - y

Paragraf vysázíme příkazem \S a od čísla jej oddělíme zúženou mezerou (např. \S\,20). Tři tečky, kterými označujeme nedokončený nebo vynechaný text sázíme příkazem \dots se zúženou mezerou mezi slovem ke kterému patří. (např. Ano, ale\,\dots). Stupeň se sází pomocí matematického prostředí jako $^\circ$ a od hodnoty je opět oddělen zúženou mezerou (např. $10\,$^\circ$C).

Logo TeX nebo LaTeX vysázíme příkazem \TeX resp. \LaTeX. Pokud chceme toto slovo skloňovat, uvedeme příponu do složených závorek (př. \LaTeX{em}), pokud potřebujeme za logem mezeru, je nutno za příkaz uvést prázdné složené závorky (př. \LaTeX{} je typografický systém). Stejným postupem se využívá i příkaz \today pro generování aktuálního data.

Poznámky pod čarou lze tisknout příkazem \footnote{text poznámky pod čarou}. Na místo, kam se tento příkaz uvede bude vygenerováno číslo poznámky a samotný text poznámky se vysází na spodní okraj stránky se stejným číslem.

Výpustku (tzn. tři tečky napsané ve smyslu „a tak dále“ vysázíme příkazem \ldots. Před výpustku se sází normální nebo zúžená mezera.

Modifikace příkazů

Mnohdy také potřebujeme modifikovat vlastnosti již existujících příkazů. K tomu lze použít příkaz \renewcommand.

ikona
Příklad 4.6: Předefinování velikosti
\renewcommand{\headrulewidth}{0pt}

Tuto konstrukcí dále v textu několikrát použijeme. Podobně lze ještě definovat nové příkazy pomocí \newcommand. Pokud budete potřebovat nějaký příkaz předefinovat, jistě si příslušnou problematiku jak ji použít vyhledáte (např. v [Ryb-03].