5.1. Příprava obrázků

Přípravou a zpracováním obrázků se zabývá samostatná část kurzu, podrobně zpracovaná v práci [Dan-05]. My se zde o problematice zmíníme jen ve stručnosti.

Pro práci bitmapovými obrázky lze kromě kvalitních komerčních produktů (Adobe Photoshop) velmi kvalitně pracovat ve volně šiřitelném software. Pro editace a retuše fotografií lze s výhodou použít GNU grafický editor GIMP.

ImageMagick

Často potřebujeme provádět hromadné převody obrázků do jiných formátů. V této oblasti lze kromě výše zmiňovaných programů použít ještě některé prohlížeče obrázků (zejména IrfanView nebo XnView) a také velice užitečnou sbírku utilit pro práci s obrázky – program ImageMagick.

ImageMagick je balík volně šiřitelných utilit, pracujících z příkazové řádky. Slouží především pro dávkovou konverzi obrázků, tj. změnu velikosti, převod do jiných formátů a redukce barev. Dále umožňují tvorbu animovaných GIF sekvencí, spojování obrázků do jednoho, vykreslování objektů a textu do obrázků a další úpravy.

Balík lze stáhnout z adresy http://www.imagemagick.org/ a je k dispozici pro různé platformy. Na stejné adrese naleznete také celou řadu grafických rozhraní, usnadňující práci s těmito utilitami.

Typickým příkladem použití tohoto balíku je hromadná transformace obrázků ve formátu bmp do formátu jpg. Lze si sestavit jednoduchý dávkový soubor, který vše provede za nás - soubory zkonvertuje do JPG, smaže všechny původní BMP a navíc vygeneruje seznam souborů.

ikona
Příklad 5.1: Dávkový soubor pro konverzi v ImageMagick
::projde akrualni adresar a vsechny podadresare,
::prevede vsechny .bmp na .jpg
::a vsechny .bmp smaze
:: Petr Saloun ver. 17. 3. 2005 10.22
for /R %%i in (*.bmp) do convert %%i %%~pni.jpg
for /R %%i in (*.bmp) do del %%i
for /R %%i in (*.*) do dir /w %%~pi > %%~pijmena.txt

Tento příklad je použitelný v systémech Windows 2000 a Windows XP.

Inkscape

Pro přípravu vektorových obrázků můžeme využít např. zajímavý open-source nástroj Inkscape. Jedná se o pokročilý editor pro kreslení vektorové grafiky ve formátu SVG (Scalable Vector Graphics). SVG je standard pro vektorovou grafiku postavený nad jazykem XML.

Inkscape můžeme zdarma získat z adresy http://www.inkscape.org a práce s ním je poměrně snadná a pohodlná. Bezproblémově se v něm dají kreslit různá schémata, grafy i pokročilejší obrázky.

Vektorový editor Inkscape

Obrázek 5.1. Vektorový editor Inkscape

Inkscape je schopen obrázky exportovat do formátu PNG i EPS, takže se dají nejen dobře vkládat do LaTeXu ale i do ostatních aplikací.

Na stránkách projektu Open Clip Art Library lze zdarma získat rozsáhlou knihovnu vektorových obrázků ve formátu SVG pro libovolné použití.

ikona
Poznámka:

Pokud vás program Inkscape zaujal a chcete se o něm dozvědět více, doporučujeme pročíst seriál o práci s tímto produktem, publikovaný na serveru Grafika.cz.