5.2. Vkládání obrázků

Obrázky do textu vkládáme pomocí balíků graphics a graphicx. Druhý balík je rozšířením prvního a rozdíl je ve formátu parametrů jednotlivých příkazů balíku.

ikona
Poznámka:

Dokumentaci k oběma balíkům nalezneme v souboru grfguide.dvi v adresáři s dokumentaci.

Balík nabízí široké možnosti transformace obrázků – jejich otáčení, změnu velikosti a tvorbu výřezů. V dalším textu se nebudeme těmito možnostmi podrobně zabývat, předpokládáme že obrázek již budete mít v požadovaném tvaru připravený pomocí nějakého editoru. Popis těchto funkcí je možno získat z dokumentace.

Obrázek do dokumentu vložíme příkazem \includegraphics{jméno souboru}. Jako parametry příkazu můžeme uvést velikost, úhel a další vlastnosti vkládaného obrázku.

ikona
Příklad 5.2: Vložení bitmapového obrázku s úpravou její velikosti
\includegraphics[width=2.5in,height=2.5in,angle=45]{obrazky/obrazek.png}

Vektorový obrázek se vkládá stejným způsobem. Vektorový obrázek je vhodné vkládat ve formátu EPS. Pokud používáme pdfTeX pro generování PDF, musíme vektorový obrázek vložit taktéž ve formátu PDF, neboť pdfTeX s formátem PS ani EPS nespolupracuje. Obrázek z EPS lze převést do PDF např. pomocí programu Ghostscript, konkrétně programem epstopdf, případně ps2pdf zadaným do příkazové řádky operačního systému. Tento program bývá běžnou součástí distribucí LaTeXu, jeho aktuální verzi lze získat i z archivu CTANu.

ikona
Důležité:

Pokud budeme generovat PostScript, lze do zdrojového kódu vložit obrázek pouze jako EPS. Formáty JPG či PNG můžeme do EPS převést například zmiňovaným programemImageMagick.

Obrázek zpravidla chceme vložit tak, aby byl vycentrovaný, měl vlastní nadpis a automaticky se čísloval. K tomu s výhodou lze použít plovoucí prostředí figure. Plovoucí prostředí jsou podrobněji popsána v kapitole 6.1 – „Plovoucí prostředí“.

ikona
Příklad 5.3: Kód pro vložení EPS obrázku
\begin{figure}[!htp]
  \centering
  \includegraphics[keepaspectratio,width=10.5cm,height=10.5cm]{pic.eps}
  \caption{Vložený obrázek}
  \label{fig:pic}
\end{figure}

Často se také může hodit vložit obrázek se změnou měřítka v procentech. Slouží k tomu příkaz \scalebox{procenta}, např. \scalebox{.33} znamená zmenšení na 33 %.

ikona
Poznámka:

Jelikož obrázky do formátu PDF vkládáme opět v PDF, lze toho s výhodou použít k vložení libovolných PDF dokumentů se specifikovanou velikostí, nejen obrázků. Můžeme tak třeba vložit malou ukázkovou stránku nějakého již existujícího PDF dokumentu.