5.3. Práce s barvami

Balík color umožňuje práci s barvami. Dokumentace k tomuto balíku je obsažena ve stejném souboru jako pro výše uvedené balíky graphics a graphicx. Balík připojíme příkazem \usepackage{color}.

Standardně nám dává k dispozici předdefinované barvy black, white, red, green, blue, yellow, cyan a magenta. Nové barvy lze definovat příkazem

ikona
\definecolor{jméno}{model}{specifikace}

kde jméno bude název nově vytvořené barvy, jako model zpravidla uvádíme rgb a specifikaci barvy provedeme trojicí čísel s hodnotou od 0 do 1, které reprezentují jas červené, zelené a modré složky dané barvy. Hodnota 1 znamená maximální jas a vyjadřuje 100%, 0 znamená 0%. Černou barvu kupříkladu tvoří hodnoty {0,0,0}, jistý modrý odstín vyjádřený poměrem 50%,60%,70% bude zapsán jako {0.5,0.6,0.7}.

Jako další barevné modely lze kromě rgb použít ještě cmyk a gray.

Příkazy pro práci s barvami:

\color{barva}

zvolí barvu pro následující text

\textcolor{barva}{text}

nastaví barvu pro konkrétní text

\colorbox{barva}{text}

vypíše text v barevném obdélníku

\fcolorbox{b1}{b2}{text}

vypíše text v barevném rámečku s barvou b1 a výplní b2

\pagecolor{barva}

nastaví pozadí celé stránce

Pokud umisťujeme text do barevného rámečku, můžeme specifikovat šířku jeho okraje. Slouží k tomu příkaz \fboxrule, např. \fboxrule 5pt.

Barvy je samozřejmě důležité v dokumentech používat uvážlivě. Barvy mohou zpřehlednit čtivost dokumentu, ale příliš barevný dokument nepůsobí vhodně. Typický příklad použití příkazů pro práci s barvami může vypadat takto:

ikona
\definecolor{tmava}{gray}{0.7}
\colorbox{tmava}{Tmavý podklad}
Tento text je psán {\color{red} červeně \textcolor{blue}{a tento modře}}.