Virtuální Virtlab

Z VirtlabWiki

Přejít na: navigace, hledání

Virtuální Virtlab si klade za cíl poskytnout pro další rozvoj prostředí, které by svými schopnostmi a možnostmi kopírovalo reálnou virtuální laboratoř počítačových sítí včetně zachování její distribuované povahy. Systém virtualizovaného Virtlabu vznikal na základě požadavků vývojového týmu distribuovaného Virtlabu, pro který je také primárně vyhrazen.

Jeho základ tvoří jediný server, na kterém je provozována paravirtualizace XEN. Spolu s množstvím rozšíření a modifikací, především v oblasti síťového propojení, tvoří sada instancí virtuálních počítačů kompletní virtuální laboratoře počítačových sítí. Kromě řídícího serveru je také simulováno vybavení lokality a to včetně směrovačů realizovaných v prostředí GNU/Linux softwarem Quagga. Celé lokality (řídící server a její vybavení) pak mohou podle potřeb dynamicky vytvářeny.

Virtuální Virtlab source in Dia
Zvětšit
Virtuální Virtlab source in Dia

Virtuální Virtlab poskytuje možné prostředí pro další vývoj reálného distribuovaného Virtlabu. Projekt nenahrazuje reálné prostředí a není jej tedy možno využívat jak náhradu distribuovaného Virtlabu.

Související odkazy v privátní sekci

Osobní nástroje