Virtlab:Komponenty/Tunelovací server

Z VirtlabWiki

Přejít na: navigace, hledání

Při návrhu distribuované varianty virtuální síťové laboratoře se ukázala potřeba propojovat dvě i více vzdálených zařízení do jednoho virtuálního ethernetového segmentu a to dynamicky, podle potřeby uživatele. Navíc bylo potřeba počítat s tím, že v každé lokalitě může být zařízení, které má být do virtuálního ethernetového segmentu, připojeno do jiné VLAN. Při zkoumání možných řešení nebyl nalezen žádný vhodný existující software pro tunelování VLAN, a proto bylo přistoupeno k implementaci vlastního řešení.

Tunelovací server je démon běžící na zvláštním serveru, jež je součástí každého segmentu distribuovaného virtuálního spojovacího pole a jeho úkolem je zajistit propojení různých VLAN mezi jednotlivými lokálními virtuálními laboratořemi a také různých VLAN v rámci jednoho segmentu distribuovaného spojovacího pole. Takto lze zajistit, aby síťová zařízení, která jsou připojena na tunelované VLAN, byla zapojena jakoby v jediném zdánlivém ethernetovém segmentu, přestože je každé zařízení v jiné lokalitě a zde dokonce v jiné VLAN.


  • má síťová rozhraní k lokálnímu segmentu virtuálního spojovacího pole (trunk do spojovacích prvků C3550) a do Internetu
  • podle své konfigurace tuneluje rámce vybraných VLAN přicházející z lokálního segmentu virtuálního spojovacího pole k příslušným tunelovacím serverům jiných lokalit a opačně
    • umí i kopírovat rámce do více VLAN
  • umožňuje přemosťovat mezi lokálními VLAN (kvůli propojování simulovaných laboratorních prvků připojených ke konstantě přiřazeným VLAN)

Později předpoklad doplnění návaznosti na enkapsulační server synchronních rozhraní

Detailní informace pro vývojáře