Virtlab:Virtuální spojovací pole/TODO

Z VirtlabWiki

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Verze z 07:15, 19. 10. 2007
Vav166 (Diskuse | příspěvky)
(Stránka ASSSK-new přemístěna na stránku Virtlab:Virtuální spojovací pole/TODO)
← Předchozí porovnání
Verze z 10:01, 19. 10. 2007
Vav166 (Diskuse | příspěvky)

Následující porovnání →
Řádka 43: Řádka 43:
[[Kategorie:ASSSK]] [[Kategorie:ASSSK]]
 +[[Kategorie:Virtuální spojovací pole]]
 +[[Kategorie:Komponenty virtlabu]]

Verze z 10:01, 19. 10. 2007

Problém null modemu

Na portech, ktere podle konfigurace Bazmeku nejsou nijak pripojeny, routery pokrikuji, ze port nabiha a pada. Je to zpusobeno tim nullmodemem - fyzicky je kazdy port diky spojce DTR-DSR, RTS-CTS trvale up, ale router na nem neslysi linkovy protokol. Potrebujeme piny na FPGA obvodu na spinani jeste i tech DSR.

Dle P.Sedlare snad zbyva na FPGA 40 volnych pinu. Navrh reseni (--P.G, 10:38, 21. 8. 2007 (CEST)): Muzeme zrusiy ty loopbackove dratene spojky DTR->DSR, RTS->CTS a na kazdy ze 16 (20?) konektoru (spolecne na piny RTS a DSR) bych privedl pres dalsi MAX jednu pacicku FPGA. Na tu bych poslal aktivni uroven jen tehdy, kdy by byl port s necim podle konfigurace spojeny.

Spojování LAN portů Ethernet - vlastní levný switch s podporou 802.1QinQ

Martin Stankuš napsal:

Jak jsem to pochopil, otazka forwardovani QinQ spociva v podpore dostatecne dlouhych ramcu (odtud asi zvlastni MTU hodnota 1552 u chipsetu Realtek, o kterych jsme se bavili). Druha vec je vlastni podpora 802.1p/Q, kdy switch podle prvniho tagu dela QoS / VLANy. Chipsety Realtek podporuji oboji.

Moznosti bych videl asi takhle:

1.) Vypajet ASIC a trafka z nejakeho maleho switche, pridat konfiguracni EEPROMku a ze vseho toho postavit novy switch. Tato moznost mi pripada zbytecne pracna, znamena to kresleni oboustraneho plosnaku a nakonec by to taky nemuselo fungovat.

2.) Upravit nejaky maly SOHO switch. Neni to tak ciste jako vyrobit switch od zakladu, ale rozhodne je to snazsi. Jedna se vlastne o moznost, kterou se uz nejakou dobu zabyvam.

3.) Viceportove switch ASICy Realtek (16 a vice portu) podporuji vec zvanou RRCP (= Realtek Remote Configuration Protocol). Jedna se o silne proprietarni moznost konfigurace ASICu pomoci raw ethernet ramcu s ethertypem 0x8899. Existuje projekt OpenRRCP, ktery implementuje protokol RRCP ( http://openrrcp.org.ru/ ). HW uprava takoveho switche pro podporu velkych ramcu je stale nutna, ale neni (vetsinou) nutne dobastlovat EEPROM a hlavne je mozne nastaveni switche menit.

Jako nejdostupnejsi kandidat se zda D-Link DES-1016D ( http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400870UM0UHBBD , 1220 Kc). Problem trochu je, ze clovek nikdy nevi, co maji D-Linky uvnitr, dokud je neotevre. Model sice muze odpovidat, HW revize leccos napovi, ale uvnitr pak muze byt uplne jiny ASIC. V takovem pripade by podpora RRCP nemusela jit zapnout, ale aspon by melo byt mozne aplikovat variantu "2.)", tedy udelat z nej sice "dumb" switch, s podporou MTU 1552 resp. statickou definici VLANu a podobne.


...

Out-of-box toho neumi vic, nez bezny SOHO switch za par stovek; ale pomoci RRCP (=spec. eth ramcu) se rada veci, ktere obvykle umi az drazsi switche, da pozapinat a ulozit do EEPROM (btw na webu OpenRRCP se tvrdi, ze do EEPROM nelze ukladat nastaveni VLANu, coz se mi zda dost divne, chce to vyzkouset).

...

Krome toho, EEPROMka v tom switchi taky nemusi byt pripajena (podpora RRCP je trochu neoficialni, jak se zda... kde neni RRCP, neni potreba EEPROMka v vyrobce usetri). Je to magie, to chce proste ten switch videt otevreny. Bohuzel to taky znamena, ze nez se switch rozebere, tak nelze nic slibit. Uvnitr treba muze byt chip Broadcom, ke kteremu je nemozne ziskat dokumentaci (tohle je ale extremni pripad).

...

Pri nakupu je treba dat pozor na revizi switche (je to napsane vzadu na krabici). V pripade nezname revize se neda nic moc delat, snad jen risknout to a koupit. Co potrebujeme:

D-Link DES-1016D rev. D1, D2 --nebrat rev. C2

D-Link DES-1024D rev. C1, C3 --nebrat rev. B1

Take pozor, nebrat DES-1016(24)R+; vubec nevim, co jsou zac.

Osobní nástroje