Software pro OS Linux emulující reálný FR switch ovladatelný přes IOS-style CLI

Z VirtlabWiki

Přejít na: navigace, hledání

Implementujte software pro OS Linux emulující přepínač sítě Frame Relay. Zpracovávané rámce budou přicházet na virtuální rozhraní emulovaného přepínače enkapsulované v UDP paketech přijímaných/odesílaných z UDP portů zastupujících jednotlivá rozhraní. Na straně fyzických směrovačů (FR DTE) budou enkapsulaci a dekapsulaci realizovat již existující převodníky synchronního sériového WAN rozhraní na Ethernet. Emulovaný přepínač bude konfigurovatelný na úrovni definice PVC pomocí CLI s příkazy obdobnými příkazům užívaným pro daný účel v Cisco IOS. Doplněny budou příkazy pro zjišťování počtů rámců procházejících jednotlivými PVC a virtuálními rozhraními. Virtuální konzola (CLI) bude dostupná pomocí TCP spojení (Telnet). Vyvinuté řešení integrujte do systému Virtlab.

1. Seznamte se s formátem datových a řídících (LMI) rámců sítě Frame Relay.

2. Seznamte se s funkcí převodníků Serial-Ethernet a způsobem, jakým enkapsulují rámce.

3. Implementujte program pro systém Linux, který slouží jako přepínač sítě Frame Relay. Program bude vícenásobně instanciovatelný. Z příkazové řádky bude možné specifikovat port konzoly a porty odpovídající jednotlivým virtuálním rozhraním. Preferovaným jazykem je C/C++. Mimo základního přepínání rámců po nakonfigurovaných PVC bude přepínač také podporovat proceduru LMI pro připojená Frame Relay DTE (směrovače Cisco).

4. Ve spolupráci s ostatními členy vývojového týmu implementujte vyvinuté řešení do systému Virtlab. Instance emulovaného přepínače Frame-Relay s vhodným počtem portů (např. 16) budou vytvořeny a připojeny na spojovací pole staticky proaktivně a mapovány mapovacím algoritmem stejně jako ostatní laboratorní prvky ve Virtlabu. V úlohách využívajících předkonfigurovaného mraku Frame Relay bude specifikována předkonfigurace, kterou bude emulovaný přepínač Frame Relay schopen přijmout přes konzoli. Konzola emulovaného přepínače bude případně standardním způsobem zpřístupněna uživatelům.

Osobní nástroje